Żrąca substancja wydostała się ze zbiornika!

W czwartek 22 lipca 2021 roku około godziny 10:20 leszczyńscy inspektorzy Transportu Drogowego zatrzymali na DK 32 w miejscowości Granowo kierującego ciężarówką wielkopolskiego przedsiębiorcy przewożącą materiał niebezpieczny (ADR) – podchloryn sodu.
fot: KP PSP Grodzisk Wlkp.

Podczas kontroli okazało się, że transport ten w ogóle nie powinien mieć miejsca, bowiem nie spełniał wymaganych warunków przewozu. Inspektorzy z Leszna stwierdzili, że pojazd nie został oznakowany wymaganymi tablicami barwy pomarańczowej, nie był wyposażony w sprzęt oraz gaśnice wymagane do przewozu materiałów niebezpiecznych, a ładunek stał na palecie nie zamocowany. Ponadto po dokładniejszych oględzinach zbiornika, okazało się, że podchloryn sodu wydostawał się ze zbiornika na zewnątrz.

fot: WITD Poznań

W związku z wyciekiem materiałów niebezpiecznych sprawę skonsultowano z Państwową Strażą Pożarną w Grodzisku Wielkopolskim. Na miejsce zadysponowano dwa zastępy z JRG Grodzisk Wielkopolski oraz jeden zastęp z OSP Granowo.

fot: KP PSP Grodzisk Wlkp.

Po przybyciu i zabezpieczeniu terenu akcji strażacy przystąpili do identyfikacji przewożonych substancji. Po dokładniejszych oględzinach zbiornika, okazało się, że to podchloryn sodu wydostawał się ze zbiornika na zewnątrz. Żrąca substancja zniszczyła częściowo dokumenty przewozowe znajdujące się na zbiorniku.

fot: KP PSP Grodzisk Wlkp.

W dalszej kolejności sprawdzono stan zbiornika, który był w stanie nieuszkodzonym. Wspomniane medium wydostało się przez źle zamknięty korek. Po zamknięciu zbiornika, neutralizacji niewielkiego wycieku, pojazd z ładunkiem przekazano funkcjonariuszom ITD.

fot: WITD Poznań

Przedsiębiorcy grozi kara pieniężna w wysokości 13500 zł, a osobie zarządzającej transportem w firmie 2000 zł.

Źródło: KP PSP Grodzisk Wielkopolski, WITD Poznań