Policyjne działania przy przejazdach kolejowych – video.

Pociąg to masa kilkuset, czasem kilku tysięcy ton. Na zatrzymanie – od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania – potrzebuje nawet do 1200 metrów. Nie zawsze kierowcy zdają sobie z tego sprawę dojeżdżając do przejazdu kolejowego. Policjanci z grodziskiego Ogniwa Ruchu Drogowego w ramach podnoszenia świadomości na temat zagrożeń wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach przeprowadzili działania prewencyjne w pobliżu przejazdów kolejowych.
fot: KPP Grodzisk Wielkopolski

Grodziscy policjanci prowadzą cykliczne działania ukierunkowane na osoby poruszające się pojazdami, które wjeżdżają na przejazd, gdy opuszczane są już zapory lub gdy nie zostaną jeszcze do końca podniesione. Szczególną uwagę funkcjonariusze zwracali też na kierujących, którzy wjeżdżali na przejazd widząc, że ze względu na duże natężenie ruchu, nie są w stanie szybko go opuścić. Takie zachowanie w przypadku nadjeżdżającego pociągu uniemożliwia opuszczenie zapór.

Najczęstszą przyczyną wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych jest właśnie nieostrożność kierowców. Lekceważenie znaku STOP, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami przejazdów to główne grzechy kierowców samochodów. Tak samo zachowują się piesi i rowerzyści.

Przejazdy kolejowe należy uznać za miejsca, gdzie użytkownicy dróg, zarówno piesi jak też kierujący pojazdami, bezwzględnie winni przestrzegać przepisów i zasad ruchu drogowego, a zwłaszcza zasady szczególnej ostrożności.

Na zamieszczonym video prezentujemy tylko niektóre z najczęściej popełnianych wykroczeń przez kierowców. Mandat karny i punkty karne to i tak najmniejsza z kar jaka może spotkać kierowcę przy tego rodzaju błędach. Dzisiejsze działania zakończono kilkoma mandatami karnymi.

Szanowni kierowcy, uważajmy na siebie równie tak samo jak na innych użytkowników dróg. Bezpieczeństwo winno cechować się zawsze wspólną sprawą.

film: KPP Grodzisk Wielkopolski

Źródło: KPP Grodzisk Wielkopolski