Oddali krew z OSP Rostarzewo!

Ponad 9 litrów krwi udało się zebrać podczas terenowej akcji poboru krwi zorganizowanej przez Ochotniczą Straż Pożarną w Rostarzewie i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

Podczas zbiórki, która odbyła się w niedziele 16 maja w Rostarzewie, zgłoszonych zostało 25 osób. W przeciągu 5 godzin pobrano od 21 osób prawie dziesięć litrów życiodajnego płynu.

Co trzeba wiedzieć żeby zostać krwiodawcą?
Krew ludzka to płynna tkanka ustrojowa, której mimo dużego postępu medycyny nie udało się jeszcze zastąpić żadną inną substancją. Krew od zawsze była i jest symbolem życia, poświęcenia, bohaterstwa. Tylko ludzie zdrowi i wrażliwi są jedynym źródłem krwi – taką osobą na pewno jesteś Ty. Oddając krew i osocze ratujesz zagrożone życie. Wartość krwi doceniamy najczęściej dopiero w obliczu tragedii swoich bliskich lub gdy dzięki niej sami wracamy do zdrowia. Oddanie krwi jest największym dowodem ludzkiej solidarności i miłości.Czy mogę zostać krwiodawcą?
TAK – jeżeli ukończyłeś 18 r. życia, a nie przekroczyłeś 65 r. życia.
TAK – jeżeli jesteś zdrowy, bo tylko wtedy oddana krew nie spowoduje uszczerbku na twoim zdrowiu, a pomoże biorcy.
TAK – jeżeli czujesz się zdrowy.
TAK – jeżeli taka jest twoja decyzja.
Zgłoś się do RCKiK lub do jego Oddziału Terenowego
Z jednym z dokumentów tożsamości (dowód osobisty, paszport, żołnierska karta tożsamości, karta stałego pobytu lub czasowego, książeczka żeglarska lub dokument elektroniczny – konieczne jest zalogowanie się przy osobie rejestrującej i pokazanie odświezonego dokumentu) po lekkim posiłku i spożyciu min.1,5l płynów. W rejestracji otrzymasz kwestionariusz, który należy wypełnić.Kiedy nie możesz zostać dawcą krwi?
Bezwzględne przeciwwskazania do oddania krwi:cieżkie choroby układu: krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego, moczowego
zakażenie chorobami zakaźnymi (np. HIV, żółtaczka, kiła)
zachowania seksualne o podwyższonym ryzyku zarażenia chorobami zakaźnymi
używanie środków psychoaktywnych
choroby krwi
łuszczyca
cukrzyca
nowotwory złościwe
Czasowa niezdolność do oddania krwi: zabieg operacyjny, endoskopia, tatuaż, makijaż permanentny, przekłucie uszu i innej części ciała – uniemożliwiają oddawanie krwi na okres 6 miesięcy od momentu ich wykonania
pobyt w zakładzie karnym oraz 6 miesięcy po jego opuszczeniu
okres miesiączkowania i 3 dni po zakończeniu
przebyte infekcje, gorączka >38 st.C, przyjmowanie antybiotyków – dwa tygodnie od dnia ustąpienia objawów/zakończenia leczenia
okres ciąży i 6 miesięcy po porodzie lub zakończeniu ciąży
pobyt w krajach o szczególnej sytuacji epidemiologicznej – patrz szczegóły

Uwaga! Powyższa lista stanowi poglądową informację i nie wyczerpuje wszystkich sytuacji, w których oddawanie krwi nie jest możliwe. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz w dniu kwalifikacji lekarskiej na podstawie wykonanych badań laboratoryjnych, wywiadu lekarskiego oraz badania fizykalnego!