Grodziscy policjanci po raz kolejny apelują do działkowców o zabezpieczenie swojego mienia!

Grodziscy funkcjonariusze policji po raz kolejny rozwiesili na bramach ogródków działkowych plakaty, na których można znaleźć porady i przypomnienia jak zabezpieczyć swoje mienie przed niechcianą kradzieżą. Problem ten nie dotyczy tylko naszego powiatu, ale i całej Polski.

Grodziscy policjanci korzystając z rozpoczynającego się sezonu działkowego postanowili przypomnieć i równocześnie ostrzec przed kradzieżami oraz aktami wandalizmu do jakich dochodzi na ukochanych przez wielu ogródkach działkowych. Ciężka i czasem wieloletnia praca polegająca na dbaniu o piękno przyrody potrafi zostać zniweczona w kilkanaście sekund. Potencjalny przestępca chcąc ukraść jakąś wartościową rzecz nie liczy się z naszym poświęceniem. Niestety często zdarza się, że obok kradzieży pozostają bardzo dotkliwe zniszczenia.

Apelujemy o czujność i dobre zabezpieczenie swoich wspaniałych działek. Wzajemna współpraca z dzielnicowymi jak i swoimi sąsiadami może przyczynić się do realnego wzrostu poczucia bezpieczeństwa na terenie ogródków działkowych – apelują grodziscy policjanci

Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasadach jak zabezpieczyć działkę przed potencjalnym włamaniem!

  • Na działce nie powinniśmy pozostawiać wartościowych przedmiotów podczas naszej nieobecności.
  • Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką lub innym ogólnodostępnym miejscu. Zabezpieczmy należycie drzwi i okna altanki.
  • Sporządźmy listę przechowywanych przedmiotów, zanotujmy ich cechy charakterystyczne oraz  numery fabryczne.
  • Uważajmy na kręcących się w pobliżu działki ludzi. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne gdyby doszło do włamania.
  • Nie wpuszczajmy bez uzasadnionych powodów nieznanych osób. Większość kradzieży dokonywana jest przez tzw. przygodnych znajomych.
  • Współdziałajmy zawsze z sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich domek. Podczas ich nieobecności zainteresujmy się ludźmi kręcącymi się w pobliżu ich działki. Zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy, wynoszenie mebli lub sprzętów przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.
  • O włamaniu należy jak najszybciej powiadomić policję dzwoniąc pod numer 112. Nie dotykajmy niczego w altanie, żeby nie zatrzeć śladów. Jeżeli jest to możliwe zapamiętajmy, jak najwięcej szczegółów, które pomogą w znalezieniu sprawców włamania.
  • Wszelkie zagrożenia podejrzenia i niebezpieczne sytuację w okolicy należy na bieżąco zgłaszać policji. Pomoc i radę można uzyskać od dzielnicowego opiekującego się rejonem, na którym znajduje się jest działka

Numery telefonów, pod którymi uzyskasz pomoc i poradę:

Komenda Powiatowa Policji w Grodzisku Wielkopolskim: 47 77 722 00

Komisariat Policji w Rakoniewicach: 47 77 223 50

Źródło: KPP Grodzisk Wielkopolski